top of page
Untitled-1.png
חמשת המקצבים
roundfire.gif
מה מתי
Untitled-3.png
עלי
round_flow.gif
מדיה
spiral.png
צור קשר
logo2.png
Untitled-1.png
aboutme

חמשת
המקצבים

white.jpg
lizshap.png

מה
מתי

waves-f.png
round_flow.gif
spiral.png

עלי

מדיה

צור קשר

5Rhythms_HEBREW.png

חמישה מקצבים


"אני תוהה אם לחצת על הכרטיסייה הזאת, כדי לקבל את האוטוביוגרפיה שלי? אני מניח שאתה כנראה רק רוצה לדעת מי אני, אז אני מעדיף לשתף קצת איתי, ואם אתה באמת רוצה לדעת יותר על האוטוביוגרפיה שלי, לשאול ואני מבטיח להיות כנים. לפני כ -8 שנים חבר הזמין אותי להשתתף בסדנא של 5hyhythms, הייתי יותר מדי ניסו, בזמנו, אפילו להגיד לא, אז הלכתי. אחרי כמה זמן לתוך הפגישה הראשונה, חשבתי שאני שומע ויכוח. קול נשי אחד דרש להאט, והאחר היה ברור מאוד שההאטה אינה אופציה כלל. לקח לי קצת זמן להבין את הקולות האלה באים מברכיים. זה היה די מוזר. חשבתי שאני קצת מחוץ, אבל המשיך לרקוד. לקח לי כמה חודשים של השתתפות בשיעורים קבועים של קצב המקצבים כדי להבין, זה לא היה מוזר בכלל, חלקי הגוף שלנו מוכנים לספר לנו את הסיפורים שלהם כל עוד אנחנו מספיק כדי לשמוע את זה. ידעתי זמן מה, עד אז, כי הגוף שלנו מחזיקה על כל הסיפורים שלנו, הפחדים שלנו בחזרה עד ילדותנו עד עכשיו. הוא ממשיך לדבר על מה שרצינו לומר אבל לא יכולנו, כל מה שרצינו לצעוק אבל לא העזנו. כל האמונות והדפוסים שלנו. הכל מאוחסן בגוף מחכה לנו או אובדן שליטה, אז זה יכול לשפוך, בשבילי, לעתים קרובות יותר אז לא, בהתפרצות רעילה, או שאנחנו מקבלים חולה ברצינות. כאשר שתי ההבנות האלה לחצו, ידעתי שמצאתי משהו. מצאתי דרך להקשיב לעצמי הפנימי ביותר שלי, תוך הימנעות הרעש המפריע של המוח.  "הגוף אינו משקר" (גבריאלה רוט), לגוף אין אגו, ותמונה לשמור. הגוף אומר את האמת. כולנו יודעים את זה, אבל מעדיפים להתעלם מסוג זה של מידע. . כולנו מעמידים פנים שקל יותר לחיות את החיים מנותקים רק כדי לחוש את הכאב של אחרים. טוב, זה מעמיד פנים מסים. לא משנה כמה אנחנו מנסים, המס רק לקבל גדול יותר ויותר קשה להתמודד. פריצת הדרך הזאת שקרה לפני 8 שנים, לצד הפגישה עם אושו, ועבודתו, שינו את מהלך חיי. בהיותי נווד רוב ימי, במינונים קטנים לניהול, לקחתי על עצמי, חיי נוודים כקצב הבית שלי. עזבתי את הדירה שלי, את העבודה הבטוחה שלי, והתחלתי כמה שנים של תוהה. אני חווה דרך חיים שאני לא יודעת עליה כלום. הלמידה לאורך הדרך, כמה הדפוסים שלי מושפעים

lizshap.png

מתי
מה

schedule

Regular classesTel Aviv, Monday from 6pm - 8pm 
Location

Tel Aviv, Monday from 6pm - 8pm Location

Tel Aviv, Monday from 6pm - 8pm Location

Tel Aviv, Monday from 6pm - 8pm Location

Untitled-1.png

חמשת המקצבים

white.jpg
waves-f.png
round_flow.gif
spiral.png

עלי

מדיה

צור קשר

Upcoming Events

 • summer waves
  summer waves
  24-28 july 2019
  Karakaya Retreat
  24-28 july 2019
  Karakaya Retreat, Gümüşlük, Mimar Sinan Cd., 48970 Bodrum/Muğla, Turkey
  5rhythms is a dancing meditation practice, designed to support us to use our body, while bypassing our over active mind.
  Share
 • Deep into the rhythm
  Deep into the rhythm
  Fri, Sep 06
  OSHO Afroz Meditation Center
  Sep 06, 2019, 7:00 PM
  OSHO Afroz Meditation Center, Eresos-Antissa 811 05, Greece
  Share
Untitled-3.png

about
me

white.jpg
lizshap.png

Dates

waves-f.png
round_flow.gif
spiral.png

media

contact

contact

five 
Rhythms

I’m wondering if you clicked this tab, to get my autobiography ? 

I guess you probably just want to know who I am, so I prefer to share a bit about me, and if you really want to know more abut my autobiography, ask and I promise to be honest. 

About 8 years ago a friend invited me to attend a 5rhythms workshop, I was too tired, at the time, to even say no, so I went. After some time into the first session, I thought i’m hearing an argument. One female voice was demanding to slow down, the other was very clear that slowing down is not an option at all. It took me some time to realize those voices are coming from my knees. That was pretty weird. I thought i’m a bit off, but kept on dancing. 

It took me some months of attending regular 5rhythms classes to realize, it was not weird at all, our body parts are willing to tell us their stories as long as we quite enough to hear it. 

 

I knew for some time, by then, that our body holds on to all of our stories, our fears from back in our childhood till now. It holds on to what ever we wanted to say but couldn’t, all we wanted to shout but did not dare. All our beliefs and patterns. All is stored in the body waiting for us to either loss control, so it can spill out ,for me, more often then not,  in a toxic outburst,  or we get seriously sick. 

 

When those two understandings clicked, I knew I have found something. 

Arthur Fuhrer DSC_4411 (1).jpg

I found a way to listen to my most inner self while avoiding the distracting noise of the mind.  The body does not lie” (Gabrielle Roth), the body does not have an ego, and an image to maintain. The body tells the truth. We all know that, but prefer to ignore this kind of information. We all pretend its easier to live life disconnected just to avoid feeling the pain of others. Well , this pretending is taxing. No matter how much we try, the tax just get bigger and harder to handle. 

 

This breakthrough that happened 8 years ago, alongside meeting Osho, and his work, had changed the course of my life. 

 

Being a nomad most of my life, in small manageable doses, I took on then, nomad life as my home rhythm. I left my quite apartment, my secure job, and started some years of wondering around. Experiencing ways of life I know nothing about. Learning along the way , how much my patterns are affected by my mother land. 

 

I was born In Israel in 1962. In my life time (and long before as well) my mother land has known many wars, civil unrest, huge number of terror attacks and the oppression of another nation. Growing up in this kind of surrounding had given me the impression that this world is violent and kindness to others is not really a valid option. 

At 56, on the dance floor, in a Mediterranean island, I had come to realize, that I no longer share this belief on life, with my fellow countrymen/woman. I can quietly say to myself, that it is safe to be kind.  I can be kind, and survive. 

Dancing had been my medicine, my salvation, and my passion, making it easy for me to choose 5rhythms as a way to bring myself to full expression , by becoming a teacher. 

 

I teach 5rhythms as a dance mediation, as the art of being present in the here and now. As the art of unveiling the self, to find love in our core. 

unnamed-(6).png
spiral.png
bottom of page